سوند و شرکت همگام بهداشت

سوند چیست؟

به لوله های باریک و منعطفی که برای جمع آوری و دفع ادرار مورد استفاده قرار می گیرند، سوند می گویند. این لوله ها ادرار را از مثانه به کیسه های پلاستیکی منتقل می کنند و جنس آنها از لاستیک، پلاستیک و یا سیلیکون است. به فرآیند قراردادن آن درون مثانه، سونداژ یا کاتتراسیون می گویند.

جنس سوندها و انواع آن

سوندهای لاستیکی از لاستیک طبیعی تهیه شده و انعطاف پذیر است اما معایبی نیز دارد. به عنوان مثال به دلیل تجمع مواد معدنی ادرار در آن، ممکن است باعث بروز التهاب یا تنگی مجرای ادرار شود و بدن به آن واکنش آلرژیک نشان دهد. به همین دلیل زیاد از این جنس استفاده نمی شود و فقط برای مدت کوتاهی مناسب است.

سوندهای سیلیکونی برای بافت، مناسب و درصد حساسیت زایی آنها پایین است زیرا مواد ادرار را در خود جمع نمی کنند.

بنابراین به بافت صدمه نمی زنند اما خطر جا به جایی آنها بیشتر است و ممکن است هنگام خارج سازی آن از بدن باعث ایجاد ناراحتی و صدمه زدن به مجرای ادرار شوند.

سوندهای با روکش سیلیکونی، همان سوندهای از جنس لاتکس هستند که سطح داخل و خارج آن به وسیله یک لایه سیلیکون پوشانده شده است. مزیت این جنس نسبت به جنس لاتکس مقاوم تر، قابل انعطاف تر و بادوام تر بودن آنهاست و مواد نیز در آنها جمع نمی شوند.

سوندهای با روکش هیدروژل دارای بافت های نرمی در اطراف آن هستند که مایعات را جذب می کنند و احتمال اصطکاک و التهاب را از بین می برند. این جنس نرم است و سازگاری بالایی با بافت زنده دارد.

 شرکت همگام بهداشت – سوند - انواع سوند و مزایا - 02

موارد استفاده از سوند

به طور کلی زمانی از سوند استفاده می شود که فرآیند دفع ادرار با مشکل مواجه شده باشد و فرد نتواند به طور طبیعی ادرار خود را تخلیه کند.

عدم دفع به موقع ادرار، کلیه ها را با آسیب جدی رو به رو می کند. آسیب هایی مانند فشار بر کلیه ها، نارسایی کلیه ها، برگشت ادرار به کلیه و … ناشی از مشکل در دفع ادرار است.

بنابراین تا زمانی که فرد توانایی ادرار کردن خود را باز نیابد، حتی اگر این مدت زمان کوتاه باشد، باید و حتما از سوند استفاده کند تا آسیب جبران ناپذیری به کلیه ها وارد نشود. همچنین قبل و بعد جراحی، استفاده از آن ممکن است ضرورت داشته باشد.
معمولا در ۳ صورت تجویز استفاده آن ضروری است: زمانی که فرد هنگام ادرار کردن کنترلی بر آن ندارد، زمانی که فرد بی اختیاری ادرار دارد و هنگامی که ادرار در مثانه باقی می ماند و توان دفع آن وجود ندارد.

انواع سوندها


سوند ها از نظر چند عامل با هم تفاوت دارند: محل قرارگرفتن، مدت زمان باقی ماندن در بدن و تعداد خروجی.

سوند و مدت زمان باقی ماندن در بدن

  1. دائمی یا فولی: این نوع برای استفاده مدت دار است و می توان از آن به صورت کوتاه مدت و بلند مدت استفاده کرد. محل قرارگیری آن می تواند علاوه بر مجرای ادرار به صورت معمول، در سوراخی که پایین شکم و در ابتدای مجرای ادرار ایجاد می کنند باشد. زمان قرارگرفتن آنها در بدن را بیش از ۱۴ روز در نظر می گیرند.
  2.  کوتاه مدت: در صورتی که فقط یک بار نیاز به استفاده از سوند باشد، از انواع یک بار مصرف آن استفاده می شود. این نوع هم می تواند در مجرای ادرار قرار گیرد و هم در سوراخی که در شکم برای نصب آن ایجاد شده. زمان استفاده از آنها کمتر از ۱۴ روز است.

سوند و محل قرار گیری آن

 1. داخلی: انواعی که در بالا نام بردیم، در داخل بدن قرار می گیرند.
 2. بیرونی(کاندوم شیت): این نوع کاملا خارج از بدن قرار می گیرند و بیشتر برای مردان استفاده می شود. زمان استفاده آنها هنگامی است که فرد از نظر جسمی مشکلی ندارد اما توانایی کنترل ادرار خود را از دست داده است؛ مثلاً در مورد بیماران دچار زوال عقل کارایی دارد. این سوند مانند کاندومی است که با لوله به مجرای ادرار وصل می شود و بی دردسرترین نوع آن است زیرا احتمال عفونت و زخم های ناشی از استفاده از آنها را به کمترین میزان آن می رساند و نصب آن نیز راحت تر از انواع دیگر است.

انواع سوند از نظر تعداد خروجی:

 • سوند یک راه یا مستقیم

  فقط دارای یک راه برای تخلیه هستند. هنگامی که نمونه گیری مستقیم از مثانه نیاز است و همچنین برای درمان تنگی مجاری ادرار و وارد کردن دارو به مثانه از نوع یک راه آن استفاده می شود.

 • سوند دو راه

  این نوع دارای بالون است و یک راه برای خروج ادرار و یک راه برای بالون دارد. وظیفه بالون نگه داشتن سوند داخل مثانه و عدم جا به جایی آن است.

 • سوند سه راه

  این نوع سوند، شستشوی مثانه را آسان می کند و در مواردی به کار می رود که مثانه باید به طور مداوم شستشو شود تا لخته خون و بافت های مرده به راحتی خارج شوند. مانند عمل جراحی اورولوژی، خونریزی مثانه ، تومور پروستات و مثانه.

شرکت همگام بهداشت – سوند - انواع سوند و مزایا - 01

مشکلات ناشی از استفاده از سوند

استفاده از سوندها ممکن است باعث عفونت مجاری ادرار شود. به همین دلیل باید همیشه تمام قسمت ها و محل نصب شان ضد عفونی شوند. همچنین استفاده بیش از حد آنها ممکن است عوارضی چون حساسیت های پوستی، سنگ مثانه، زخم شدن مجاری ادرار و نارسایی کلیه داشته باشد.

بر اساس مقاله ای از BMC Urology ، سوندهای ادراری عامل اصلی عفونت های دستگاه ادراری مرتبط با مراقبت های بهداشتی (UTIs) هستند. بنابراین، برای جلوگیری از عفونت، لازم است کاتتر یا همان سوند به طور مرتب تمیز نگه داشته شود.

علائم UTI ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تب
 • لرز
 • سردرد
 • ادرار تیره
 • سوزش بخش مجرای ادرار
 • نشت ادرار از کاتتر
 • خون در ادرار
 • ادرار دردآور
 • درد در پایین کمر
 • سایر عوارض استفاده از کاتتر ادراری عبارتند از:
 • واکنش آلرژیک به مواد مورد استفاده در کاتتر، مانند لاتکس
 • سنگ های مثانه
 • خون در ادرار
 • آسیب به مجاری ادرار
 • آسیب کلیه در طولانی مدت
 • سپتی سمی یا عفونت دستگاه ادراری ، کلیه یا خون

در نقطه ای که سوند یا چسب نگهدارنده آن با پوست در تماس است ممکن است التهاب پوستی رخ دهد که با تغییر رنگ پوست به سمت صورتی و قرمز شدن مشخص می شود. بنابراین در انتخاب نوع آن و موادی که در آن به کار رفته باید دقت نمود تا این مشکلات پیش نیایند.

نحوه استفاده سوند در منزل


اگر لازم است در خانه نیز سوند داشته باشید باید مواردی را رعایت کنید و تا زمانی که لازم است آن را جزو برنامه زندگی روزمره خود قرار دهید.

باید نحوه درست نصب و تمیز کردن تمام قسمت های آن را بدانید تا از بروز مشکلات پوستی، عفونت و التهاب بتوانید جلوگیری شود. به طور روزانه باید به مراقبت بهداشتی از آن بپردازید و هنگام بروز مشکل یا التهاب حتما به پزشک مراجعه کنید.

همگام بهداشت

گروه ثمین طب مهر، ارائه دهنده تجهیزات پزشکی مانند ساکشن و انواع سوند و اسپکولوم می باشد. برای آگاهی از انوع محصولات متمایز پزشکی این سایت می توانید به صفحه مرتبط در وب سایت فوق مراجعه کرده و نسبت به خرید آن اقدام نمائید.

شرکت بین المللی همگام بهداشت تجهیزات پزشکی یک بار مصرف را با بالاترین کیفیت ارائه می دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد محصولات مرتبط مانند سوند فولی و سوند نلاتون ، در زمان های اداری و طبق ساعت مندرج در سایت با کارشناسان بخش فروش می توانید تماس برقرار کرده و از مزایا و شرایط خرید تجهیزات پزشکی مورد نیاز خود بهره مند شوید.